Засідання робочої групи "НОВА ЕНЕРГЕТИЧНА ПОЛІТИКА" з доопрацювання Нового економічного курсу – Стратегії інноваційного розвитку України

Засідання робочої групи "НОВА ЕНЕРГЕТИЧНА ПОЛІТИКА" з доопрацювання Нового економічного курсу – Стратегії інноваційного розвитку України

4 грудня 2018 року відбулося перше засідання робочої групи "Нова енергетична політика", що стало продовженням системного процесу удосконалення відповідного розділу Нового економічного курсу – Стратегії інноваційного розвитку України.

Координатор платформи з доопрацювання Нового економічного курсу  Віталій Ломакович проаналізував стан енергетичної галузі України та акцентував увагу присутніх на проблемах, що потребують негайного вирішення. Головними серед них  є монополізація сектору теплової енергетики, яка призвела до встановлення "европейських" тарифів для споживачів без дотримання європейських екологічних стандартів (оподаткування вуглецевих викидів в Україні становить 0,41 грн/т, тоді як у Європі відповідні податки становлять від 1 євро/т у Польщі до 140 євро/т у Швеції), а також безоплатне користування газорозподільчими мережами так званими облгазами.

В. Ломакович наголосив на необхідності активізації запуску нових потужностей на основі відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), проте констатував, що Україна вже не встигне виконати взяті на себе зобов’язання щодо доведення частки ВДЕ в енергобалансі до 8% у 2020 році (можливий максимум становить 4-5%).

Учасники робочої групи, а також запрошені представники профільних асоціацій та суб’єктів енергетичної галузі висловили свої думки з приводу стратегічних напрямів розвитку енергетики в Україні та на суміжних енергетичних ринках: ЄС, Білорусь, Туреччина, Грузія, Азійський та Близько-Східний регіони. Учасники висловили своє власне бачення шляхів вирішення проблем енергозабезпечення та енергобезпеки України.

У форматі активного обміну думками було проаналізовано структуру та зміст існуючої редакції розділу "Нова енергетична політика", обговорено доцільність збереження існуючої структури розділу та його доповнення деякими додатковими блоками.

Учасник робочої групи Олексій Кучеренко запропонував розглянути можливість включення розділу "Теплоенергетика" до складу основного розділу. Доцільність цього обґрунтував наявністю багатоквартирного житлового фонду, який становить 45% всіх основних засобів в державі.

Керівником робочої групи Андрієм Герусом було запропоновано структуру розділу побудувати за напрямками: електроенергетика, газовий ринок, теплоенергетика, ринок нафти та нафтопродуктів. Вугільну галузь запропоновано включити як складову частину до розділу "електроенергетика".

А. Герус запропонував доповнити кожен з розділів коротким аналізом монополізації відповідного ринку та пропозиціями щодо розвитку конкуренції. Керівник робочої групи звернув увагу присутніх на завищені тарифи на "сонячну" електроенергетику, які втричі вищі ніж у Німеччині, та запропонував сформувати справедливу ціну через аукціонну форму ціноутворення.

Учасник робочої групи Андрій Перевертаєв висловив необхідність визначити горизонт планування під час роботи над розділом. Внесена ним пропозиція виходити з планування енергетичної політики на період до 2035 р. і далі знайшла підтримку присутніх. А. Перевертаєв запропонував включити до розділу прогнозний баланс електроенергетики у 2035 р. та працювати над досягненням показників такого балансу у процесі розроблення нової енергетичної політики. Також було порушено питання необхідності включення до розділу питань інтеграції енергосистеми України до енергосистеми ЄС. Окремим розділом має стати політика захисту прав споживачів електроенергії, роз’яснення тих переваг, які отримає кожен споживач у результаті реалізації нової енергетичної політики.

О. Кучеренко наголосив на необхідності встановлення домінанти основної мети реформування енергетичного ринку – недопущення спіралі "енергетичної бідності" споживача. Для цього потрібно вирахувати частку на енергоресурси в бюджеті домогосподарств, запровадити державне регулювання з елементами ринкового регулювання на перехідний період.

Присутній на засіданні Юрій Романенко звернув увагу на необхідність проведення аналізу зростання ринку енергії в ЄС та наслідків цього процесу для України.

А. Перевертаєв висловився у підтримку стратегічного курсу ЄС на максимальне здешевлення електроенергії для промислових споживачів.
Запрошений до участі в роботі групи Олександр Оленченко підтримав колегу та підкреслив важливість такого підходу під час розробки і вдосконалення напрямів розвитку енергетичної галузі, оскільки саме в галузі промисловості створюється основне національне багатство сучасних країн.

Підводячи підсумки, керівник робочої групи А. Герус подякував присутнім за участь у роботі та запропонував наступне засідання присвятити виробленню єдиного розуміння "Нової енергетичної політики" саме як політики реформування галузі з метою досягнення конкретних показників діяльності у визначеній перспективі.

Наступну зустріч робочої групи заплановано провести 12.12.2018 року.

 

Поділитися у соцмережах:
Приєднуйтесь
до нас!